مبانی

معجزه پزشکی سنتی چینی یا هنر استفاده از سوزنهای درمانگر

طب سوزنی یا اکیوپانکچر (Acupuncture) یکی از مهمترین شاخه های طب سنتی چینی با بیش از ۵۰۰۰ سال سابقه درمانی است. این روش درمانی که بر اساس فلسفه کهن چین بنا شده، با روشی کم خطر و نسبتا ارزان شانس بهبود طیف وسیعی از بیماران را فراهم کرده است. با توجه به عدم نیاز به تجویز دارو، هنر استفاده از سوزنهای نازک در سراسر دنیا به عنوان اعجاز طب چینی طرفداران بیشماری دارد به شکلی که در کشورهای پیشرفته ای نظیر آمریکا، آلمان، استرالیا، سنگاپور و کانادا دانشکده های ویژه اکیوپانکچر دایر گردیده است.

سوزنهای مورد استفاده در اکیوپانکچر از انواع فنری بسیار ظریف، انعطاف پذیر و یکبار مصرف هستند که در کارخانه های استاندارد به صورت استریل تهیه و بسته بندی می شوند؛ این امر باعث فراهم شدن امکان درمان بی درد یا کم درد، استریل و بدون عارضه یا همراه با کمترین عارضه برای طیف وسیعی از بیماریها گردیده است.

درکنار استفاده پایه ای از سوزن (اکیوپانکچر)، درمانهای مکمل و وابسته به آن شامل ماکسیباسشن (Moxibustion)، اکیوپانکچر الکتریکی(Electroacupuncture) ، ماساژ با روغنهای درمانی (گواشا Guasha) ، بادکش درمانی (Cupping)، امبدینگ یا کاشت نخ و غیره هریک کاربرد درمانی ویژه ای داراست.

 

4 دیدگاه در “مبانی طب سوزنی

 • 2016-02-21 در8:33 ق.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام و سپاس از وبسایت زیبای شما،
  من پیش از این به یکی از درمانگاه های شیراز مراجعه کرده ام. در آنجا از من خواسته شد که سوزنهای مورد استفاده را برای جلسات بعد همراه بیاورم. آیا این کار صحیح است؟

  پاسخ
  • 2016-02-21 در8:44 ق.ظ
   پیوند یکتا

   با سلام و سپاس از حسن توجه شما،

   سوزنهای مورد استفاده در اکیوپانکچر یک بار مصرف می باشند. استفاده مجدد از آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. این عمل غیر بهداشتی بوده و می تواند باعث عفونت یا عوارض دیگر گردد. در کلینیک طب سوزنی شیراز، پس از هر بار استفاده، سوزن به صورت بهداشتی و علمی دور انداخته می شود. از شما خواهشمندیم برای حفظ سلامت خود در صورت مراجعه به هر کلینیک به هیچ عنوان رضایت به استفاده چندباره از یک سوزن ندهید.

   کلینیک طب سوزنی شیراز

   پاسخ
 • 2019-01-10 در5:01 ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام
  سوالی دارم. من ۴۵ سالمه و به یکی از مراکز طب سوزنی برای افسردگی اضطراب و پانیک مراجعه کردم بعد از سه جلسه طب سوزنی بهمراه داروهای گیاهی احساس میکنم آلت جنسی دچار اختلال شده و نعوظ کامل نمی شود و میل جنسیم پایین آمده. آیا این میتونه از عوارض طب سوزنی باشه؟ یا ممکنه از داروهای گیاهی باشه؟

  پاسخ
  • 2019-01-12 در12:18 ب.ظ
   پیوند یکتا

   با سلام و سپاس از پرسش شما،

   کاهش میل و توان جنسی و عدم نعوظ کامل یکی از عوارض اضطراب و افسردگی است که در بسیاری از بیمارانی که از چنین اختلالات عصبی-روانی رنج میبرند دیده می شود. معمولا طب سوزنی باعث چنین اختلالی نمی شود. ولی چون هیچ اطلاعی از نوع گیاه دریافتی و برنامه درمانی طب سوزنی که همکار محترممان استفاده کرده اند در دسترس نیست، نمی توان پاسخ قاطعی به پرسش شما داد.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.