مبانی

معجزه پزشکی سنتی چینی یا هنر استفاده از سوزنهای درمانگر

طب سوزنی یا اکیوپانکچر (Acupuncture) یکی از مهمترین شاخه های طب سنتی چینی با بیش از ۵۰۰۰ سال سابقه درمانی است. این روش درمانی که بر اساس فلسفه کهن چین بنا شده، با روشی کم خطر و نسبتا ارزان شانس بهبود طیف وسیعی از بیماران را فراهم کرده است. با توجه به عدم نیاز به تجویز دارو، هنر استفاده از سوزنهای نازک در سراسر دنیا به عنوان اعجاز طب چینی طرفداران بیشماری دارد به شکلی که در کشورهای پیشرفته ای نظیر آمریکا، آلمان، استرالیا، سنگاپور و کانادا دانشکده های ویژه اکیوپانکچر دایر گردیده است.

سوزنهای مورد استفاده در اکیوپانکچر از انواع فنری بسیار ظریف، انعطاف پذیر و یکبار مصرف هستند که در کارخانه های استاندارد به صورت استریل تهیه و بسته بندی می شوند؛ این امر باعث فراهم شدن امکان درمان بی درد یا کم درد، استریل و بدون عارضه یا همراه با کمترین عارضه برای طیف وسیعی از بیماریها گردیده است.

درکنار استفاده پایه ای از سوزن (اکیوپانکچر)، درمانهای مکمل و وابسته به آن شامل ماکسیباسشن (Moxibustion)، اکیوپانکچر الکتریکی(Electroacupuncture) ، ماساژ با روغنهای درمانی (گواشا Guasha) ، بادکش درمانی (Cupping)، امبدینگ یا کاشت نخ و غیره هریک کاربرد درمانی ویژه ای داراست.

 

13 دیدگاه در “مبانی طب سوزنی

 • 2016-02-21 در8:33 ق.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام و سپاس از وبسایت زیبای شما،
  من پیش از این به یکی از درمانگاه های شیراز مراجعه کرده ام. در آنجا از من خواسته شد که سوزنهای مورد استفاده را برای جلسات بعد همراه بیاورم. آیا این کار صحیح است؟

  پاسخ
  • 2016-02-21 در8:44 ق.ظ
   پیوند یکتا

   با سلام و سپاس از حسن توجه شما،

   سوزنهای مورد استفاده در اکیوپانکچر یک بار مصرف می باشند. استفاده مجدد از آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. این عمل غیر بهداشتی بوده و می تواند باعث عفونت یا عوارض دیگر گردد. در کلینیک طب سوزنی شیراز، پس از هر بار استفاده، سوزن به صورت بهداشتی و علمی دور انداخته می شود. از شما خواهشمندیم برای حفظ سلامت خود در صورت مراجعه به هر کلینیک به هیچ عنوان رضایت به استفاده چندباره از یک سوزن ندهید.

   کلینیک طب سوزنی شیراز

   پاسخ
 • 2019-01-10 در5:01 ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام
  سوالی دارم. من ۴۵ سالمه و به یکی از مراکز طب سوزنی برای افسردگی اضطراب و پانیک مراجعه کردم بعد از سه جلسه طب سوزنی بهمراه داروهای گیاهی احساس میکنم آلت جنسی دچار اختلال شده و نعوظ کامل نمی شود و میل جنسیم پایین آمده. آیا این میتونه از عوارض طب سوزنی باشه؟ یا ممکنه از داروهای گیاهی باشه؟

  پاسخ
  • 2019-01-12 در12:18 ب.ظ
   پیوند یکتا

   با سلام و سپاس از پرسش شما،

   کاهش میل و توان جنسی و عدم نعوظ کامل یکی از عوارض اضطراب و افسردگی است که در بسیاری از بیمارانی که از چنین اختلالات عصبی-روانی رنج میبرند دیده می شود. معمولا طب سوزنی باعث چنین اختلالی نمی شود. ولی چون هیچ اطلاعی از نوع گیاه دریافتی و برنامه درمانی طب سوزنی که همکار محترممان استفاده کرده اند در دسترس نیست، نمی توان پاسخ قاطعی به پرسش شما داد.

   پاسخ
   • 2021-05-27 در10:09 ق.ظ
    پیوند یکتا

    با سلام
    آیا طب سوزنی برای درمان نابینایی حاصل از تومورهیپوفیز ( آدنوم هیپوفیز) میتوان استفاده کرد ؟ تومور خوش خیم بوده کمی از آن توسط عمل برداشته شد و سپس ۳۰ جلسه پرتو درمانی شدند دکترها گفتند که چون فشار از عصب برداشته شده چشم بینایی اش را به دست میاره ولی به تدریج. الان دو سال گذشته و هیچ تغییری به وجود نیامده . میخواستم ببینم با طب سوزنی میشه کاری کرد تا چشم بینایی خودش را به دست بیاره؟

    پاسخ
    • 2021-05-29 در12:19 ب.ظ
     پیوند یکتا

     با سلام و سپاس از پرسش شما،

     فشار بر روی اعصاب حسی یکی از علل اصلی کاهش حسهای مختلف است. در بسیاری از موارد برداشتن فشار (مثل عمل جراحی) باعث بهبود علایم می شود اما خود عمل جراحی گاهی به اعصاب آسیب می زند. بعلاوه در موارد فشار طولانی و شدید به عصب، برگشت پذیری کاهش می یابد. طب سوزنی می تواند در درصدی از بیماران باعث بهبود عملکرد بینایی شود ولی نمی توان اثربخشی را پیش بینی کرد. معمولا پس از ۱۰ یا ۱۵ جلسه درمانی، بیمار مجددا بررسی می شود. اگر بهبودی اتفاق افتاده باشد، درمان ادامه می یابد. در غیر این صورت ادامه درمان منطقی نیست.

     پاسخ
 • 2021-04-08 در11:32 ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم ایا با طب سوزنی امکان درمان بیماری میاستنی گراویس هست؟؟

  پاسخ
  • 2021-04-08 در11:52 ق.ظ
   پیوند یکتا

   با سلام و سپاس از پرسش شما،

   بیماری میاستنیا گراویس متأسفانه قابل درمان نیست اما علایم بیماری را می توان با کمک طب سوزنی کنترل کرد و کاهش داد.

   پاسخ
   • 2021-05-07 در8:59 ب.ظ
    پیوند یکتا

    سپاس فراوان از پاسختون جناب دکتر
    میشه لطفا بگید با طب سوزنی تا چه میزان علائم کنترل میشن؟؟

    پاسخ
    • 2021-05-08 در9:20 ق.ظ
     پیوند یکتا

     با سلام دوباره و سپاس از پرسش شما،

     از آنجا که بیماری میاستنیا گراویس طیفی از علایم و شدت بیماری را شامل میشود، پاسخدهی به درمان نیز یکنواخت نیست. در موارد زیادی علایم بهبود چشمگیری می یابد. با این وجود نمیتوان روند یکسانی را برای هه بیماران پیش بینی کرد.

     پاسخ
 • 2021-06-14 در1:18 ق.ظ
  پیوند یکتا

  باسلام و سپاس از پاسخگویی جناب دکتر
  من فرزندی دختری دارم که cp هست و قادر به حرف زدن و راه رفتن مستقل نیست آیا طب سوزنی کمکی به بیماری فرزند ما میتواند باشد
  ممنونم از شما

  پاسخ
  • 2021-06-14 در12:15 ب.ظ
   پیوند یکتا

   با سلام و سپاس از پرسش شما،

   بسیار از شنیدن مشکل فرزندتان متأسفم. طب سوزنی با بهبود عملکرد و تحریک مغز می تواند به افزایش توانمندی چنین بیمارانی کمک کند بعلاوه با بهبود عملکرد ماهیچه ها به بهبود پاسخدهی ماهیچه ای نیز کمک خواهد کردولی باید این نکته را در نظر داشت که تغییرات ایجاد شده ممکن است بسیار کند باشد و نیازمند درمان طولانی مدت است. بعلاوه درمان کودکان بویژه کودکان دچار بیماریهای مزمن و معلولیت بسیار چالش برانگیز است چرا که این کودکان بسختی آنقدر آرام قرار میگیرند که بنوان درمان کامل را برایشان انجام داد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.