اکیوپانکچر یا طب سوزنی، یکی از مهمترین شاخه های طب سنتی چینی با هزاران سال سابقه دردرمان بیماری هاست. این روش درمانی که بر اساس فلسفه کهن چین بنا شده، با روشی کم خطر و نسبتا ارزان شانس بهبود طیف وسیعی از بیماران را فراهم کرده است. با توجه به عدم نیاز به تجویز دارو، هنر استفاده از سوزنهای نازک در سراسر دنیا به عنوان اعجاز طب چینی طرفداران بیشماری دارد به شکلی که در کشورهای پیشرفته ای نظیر آمریکا، آلمان، استرالیا، سنگاپور و کانادا دانشکده های ویژه اکیوپانکچر دایر گردیده است.

همانگونه که نام طب سوزنی گویاست، درمان پایه ای بر اساس استفاده از سوزن های نازک در نقاط ویژه درمانی (اکیوپوینت acupoint) می باشد. اکیوپوینت ها نقاط استاندارد تعریف شده ای در سطح پوست هستند که هر یک دارای یک یا چند اثر درمانی می باشند. تا کنون بیش از ۴۰۰ نقطه استاندارد توسط سازمان بهداشت جهانی معرفی و بر اساس نشانگان های آناتومی سطحی (landmarks) تعریف شده اند. از دید طب سنتی چینی، این نقاط محل های تجمع انرژی حیاتی (qi) در سطح بدند که برای ایجاد اثرات درمانی قابل استفاده اند. بجز انگشت شمار نقاط موجود در دهان، همه اکیوپوینت ها بر سطح پوست قرار دارند. عمق هر نقطه منحصر به فرد است. اکثر نقاط چند میلیمتر زیر سطح پوست قرار دارند. عمیق ترین نقاط مورد استفاده در سطح خارجی لگن بوده که در عمق چند سانتیمتری است.

امروزه، سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی از نوع فنری بسیار نازک (قطر سطح مقطع بین ۰٫۱۸ تا ۰٫۴ میلیمتر) بوده که به صورت استریل و یک بار مصرف با قیمت مناسب در طول های مختلف (۷ میلیمتر تا ۱۸ سانتیمتر) در دسترس می باشد. استفادهمکرر از یک سوزن به دلیل خطرات بهداشتی، به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

درکنار استفاده پایه ای از سوزن (اکیوپانکچر) درمانهای مکمل و وابسته به آن شامل کاشت نخ (امبدینگ)، فیتیله گذاری (ماکسیباسشن)، اکیوپانکچر الکتریکی (الکترواکیوپانکچر)، آریکولوتراپی یا طب سوزنی گوش، ماساژ چینی با روغنهای درمانی (گواشا)، بادکش درمانی (کاپینگ)، حجامت چینی و غیره هریک کاربرد درمانی ویژه ای داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.