امبدینگ

امبدینگ در لغت به معنی کاشتن است و در اصطلاح طب مکمل و جایگزین (Complementary and Alternative Medicine) معمولا به روشهایی اطلاق می گردد که طی آن قطعه ای نخ در بخش ویژه ای از بدن کاشته می شود تا اثر تدریجی درمانی در طی چند هفته تا چند ماه ایجاد گردد. این روشها بیشتر از کشور کره و پزشکی کره ای یا ارینتال (Oriental Medicine) منشأ می گیرند و امروزه در کشورهای مختلف جهان طرفداران بخصوصی دارند. ترد امبدینگ (Thread embedding) یا کاشت نخ را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد: امبدینگ نقطه ای و امبدینگ خطی.

کاشت نخ یا امبدینگ (embedding) نقطه ای معمولا عبارت است از قرار دادن نخ های کوچکِ قابلِ جذبِ طبیعی (کات گات) در نقاط درمانی ویژه که در صورت نیاز برای بیماران خاص استفاده میگردد. این روش بیشتر در بیمارانی که امکان حضور مرتب و به موقع در درمانگاه که لازمه دریافت درمان سنتی اکیوپانکچر است را ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به جذب تدریجی نخ توسط بدن بیمار، تحریک تدریجی نقطه هدف به مدت دو تا سه هفته ادامه می یابد که باعث ایجاد اثر درمانی نسبتا ماندگار خواهد بود. در بیمارانی که خطر حساسیت به نخ کت گوت وجود دارد، بجای نخ کت گات از نخ های کم حساسیت زا (hypoallergenic) که عمدتا از جنس PDS هستند استفاده می شود. این روش درمانی بیشتر جهت کنترل اشتها و لاغری موضعی در بیماران چاق، درمان دردهای مزمن اسکلتی در بیماران مبتلا به اختلالات عضلانی-عصبی و درمان بیماریهای عمومی مزمن مانند سدرم روده تحریکپذیر در بیمارانی که قادر به حضور مداوم در درمانگاه نمی باشند (مانند مسافران، سالمندان و …) مورد استفاده قرار میگیرد. در مورد کاهش وزن با کمک امبدینگ نقطه ای (که شایعترین علت مراجعه بیماران برای دریافت این خدمات به کلینیک های طب سوزنی است) معمولا نیاز به حداقل ۳ جلسه درمانی می باشد و اثرات درمانی آن پس از ۲ تا ۳ ماه بروز می یابد.

کاشت نخ (embedding) خطی خود به دو نوع امبدینگ تحریکی و امبدینگ کششی تقسیم می شود. در امبدینگ خطی تحریکی نخ های قابل جذب ساده به طول ۳ تا ۱۰ سانتیمتر در محل مورد نظر به صورت خطی گذاشته می شود. با تحلیل  تدریجی نخ التهاب موضعی ایجاد شده که باعث تخریب بافت چربی و تحریک سلولهای سازنده ای مانند فیبروبلاستها می شود. نتیجه اثر این واکنش، کاهش سایز چربی، ایجاد بافت کلاژن و ایجاد شبکه ی پروتئینی در اندام است. مورد استفاده این روش بیشتر در درمان چاقی موضعی، خطوط عمیق چروک چهره مانند خط اخم و خطوط کنار دهان و افتادگی غبغب می باشد. در مقابل امبدینگ خطی کششی با ایجاد کشش نسبتا پایدار در محل کاشت نخ باعث کشش بافت و لیفتینگ اندام می گردد. تقریبا در همه موارد در کنار استفاده از نخ های کششی باید از نخ های خطی تحریکی نیز استفاده کرد تا اثر درمانی بروز یابد. این روش در درمان افتادگی شکم، بازو، سینه، باسن، ران و صورت قابل استفاده است. برخلاف کاشت نخ نقطه ای که شروع اثر درمانی نیاز به گذشت حدود دو ماه دارد، در امبدینگ خطی بویژه امبدینگ خطی کششی اثر اولیه درمانی بلافاصله پس از کاشت نخ با لیفتینگ چشمگیر اندام قابل ملاحظه است. با این وجود حدود یک ماه طول می کشد تا وضعیت نهایی اندام تثبیت گردد.

کلینیک طب سوزنی شیراز خدمات امبدینگ را در محیطی کاملا بهداشتی و با روشهای کنترل درد در اختیار مراجعه کنندگان عزیز قرار می دهد. متقاضیان دریافت خدمات امبدینگ پس از مشاوره با پزشکان کلینیک بهترین و مناسبترین روش را انتخاب کرده و با تعیین وقت به بهترین شکل ممکن با حداقل درد و عارضه این خدمات را دریافت می کنند.