حجامت یکی از روش های رایج در طب سنتی است. این روش درمانی با تسهیل جریان خون در منطقه مورد نظر، به درمان بیماری های مختلف کمک می کند. بیشترین کاربرد حجامت چینی درمان دردهای عضلانی-اسکلتی شدید، اختلالات قاعدگی، آسم و آلرژی، اختلالات پوستی، سم زدایی و … می باشد. تشخیص این که حجامت چینی برای چه بیماری مناسب است و برای چه بیماری مناسب نیست برعهده پزشک متخصص این رشته می باشد و بهتر است برای تصمیم در این زمینه به پزشک اعتماد شود.

در طب سنتی چینی حجامت با آنچه در طب سنتی ایرانی شایع است متفاوت می باشد. حجامت ایرانی با کمک تیغ صورت می گیرد و معمولا باعث خونریزی نسبتا شدیدی خواهد شد؛ ولی حجامت در طب سنتی چینی با کمک سوزن بوده و معمولا با خروج اندکی خون پایان می پذیرد. حجامت چینی یا به اصطلاح Blood Letting گاه با بادکش درمانی (cupping) همراه است یا به صورت مستقل در محل اکیوپوینت ها انجام می شود. وسیله مورد استفاده در حجامت چینی یا سوزن های معمول اکیوپانکچر (طب سوزنی) است یا لانست. لانست سوزن کوچکی است که معمولا برای جمع آوری یک قطره خون به منظور چک میزان قند خون (با گلوکومتر) یا چک زردی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد.

20160603_135512

بر این اساس میزان درد و خونریزی در حجامت چینی بسیار کمتر از حجامت ایرانی است و محل زخم (اِسکار) به هیچ عنوان باقی نخواهد ماند. با این وجود رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از عفونت محل درمان و جلوگیری از انتقال بیماری های منتقله از طریق خون الزامی است.

حجامت چینی
حجامت چینی در کلینیک طب سوزنی شیراز

در کلینیک طب سوزنی شیراز، با استفاده از سوزنها و لانست یک بار مصرف، شستشوی بهداشتی و استاندارد لیوان های مورد استفاده برای بادکش درمانی و دفع بهداشتی زباله این روش درمانی بدون خطر عفونت به بیماران ارائه می گردد.